Bikstu muižas kungu māja

Adrese: Zemgale - Dobeles novads
Koordinātes: N56° 41.649 E022° 58.280
Vērtējums:

Muižas apbūves ansamblī ietilpst dzīvojamās ēkas, laidars, kūts, klēts un stallis. Savdabīgākā ir no laukakmeņiem celtā klēts, kuras zelmiņu apdarē izmantoti neogotikas elementi. Kompleksā atrodas arī vecā pils, celta 1670. g., kuras plānojumā jaušama viduslaiku arhitektūras ietekme. Tagad ēkai uzbūvēts otrais stāvs un tā zaudējusi sākotnējo izskatu. Par baronu Ropu dzimtu, kura šeit dzīvoja vairākās paaudzēs, ļaudis saglabājuši labas atmiņas. Vienīgi pēc 1905. g. revolūcijas arī Rops bija vīlies neuzticamajos latviešos un līdzīgi citiem baroniem ieveda no Vācijas laukstrādniekus. Tie praksē izrādījās slinkāki un mazāk spējīgi kā latvieši. Barons to apzinājās un tomēr teica: "Tas nekas, ka tie sliktāk strādā, toties no mūsu šlakas."

Bikstu muižas pils celta 19. gs. vidū eklektisma stilā ievērojot klasicisma formas. Tā ir divstāvu celtne ar četrslīpju jumtu. Ēkas gala fasādēm piebūvēti simetriski rizalīti ar divslīpju jumtiem.

Muižu ietver 19. gs. vidū veidots ainavu parks.

Apmēram 100 m Z no pils starp parka centrālo eju un Akmeņu ceļu atrodas piemineklis, kura nozīme aizmirsta. Piemineklī bijis iestrādāts bronzas cilnis, kas nozagts jau Pirmā pasaules kara laikā. Nostāsti vēsta, ka šeit bijusi divkaujas vieta, ka bijuši divi „Baltās sievas" un „Melnā vīra" pieminekļi. Jāpiebilst, ka , “Baltās sievas" un „Melnā vīra" pieminēšanā gan, šķiet, iejauktas kādas citas senākas, aizmirstas teikas. Palikušais esot „Melnā vīra" piemineklis, it kā barona Ropa dēlam, kurš te gājis bojā.

Apmēram 100 m uz D no pils, blakus dīķim, mākslīgi uzbērts apmēram 5 m diametrā 4 m augsts kalniņš ar izteiktu bioenerģētisku strāvojumu. Baronu Ropu laikā te atradies paviljons tējas dzeršanai. Nostāsts par barona dēlu, kas te kļuvis vesels, varbūt ir kāda reāla notikuma atspulgs, jo uzturēšanās šajā vietā, kuras enerģētika atbilst senču svētvietai, ļauj izjust dziedniecisku ietekmi.

Ja vēlies vairāk informācijas, tad aicinu reģistrēties un autorizēties sistēmā!